Zawsze marzyłaś, aby wygodny hotel zamienić na namiot? Oto nasze propozycje miejsc, do których najlepiej wybrać się na backpackerską wycieczkę

Hotele to wygodna opcja, ale często stanowią lwią część wydatków na daną podróż. Jeśli więc chcesz podróżować ekonomicznie, zorganizować wyjazd samodzielnie i przeżyć naprawdę świetną przygodę, zachęcamy do odkrywania świata z plecakiem na barkach.

Namiot z tytułu to oczywiście kwestia umowna. Aby podróżować budżetowo z plecakiem, niekoniecznie musisz sypiać na kempingach. Są też inne, tanie rozwiązania, jak choćby hostele czy popularny CouchSurfing, który daje możliwość zawarcia ciekawych znajomości. A przecież to bardzo ważna część backpackerskich podróży.

Poniżej prezentujemy kraje, które bardzo dobrze nadają się na podróżowanie na własną rękę z plecakiem.

Rumunia

Rumunia ma wszystko, czego potrzeba podczas udanej podróży – morze i plaże, góry, zamki i interesujące miasta. Po kraju wygodnie podróżuje się pociągami oraz lokalnymi autobusami.

Warto wybrać się do Transylwanii, gdzie znajdują się m.in. zamki Bran czy Rasnov. Pierwszy z nich uchodzi za siedzibę słynnego Draculi. Trzeba jednak w tym miejscu podkreślić, że Wład Palownik, na którym wzorowana była postać wampira, nigdy w zamku nie mieszkał. Twierdza pięknie się prezentuje i jest bardzo wdzięcznym obiektem do zdjęć. Aby do niej dotrzeć, trzeba podejść odrobinę pod górę. U stóp zamku rozciąga się natomiast urokliwy park, w którym można się zrelaksować.

Zamek Rasnov znajduje się na nieco wyższym wzniesieniu, na który można wejść pieszo lub wjechać kolejką. Z góry rozciąga się piękna panorama okolicy, widać też leżące w dole miasteczko. Jest zamkiem chłopskim i przed laty służył jako schronienie podczas najazdów wrogów. Warto dodać, że nigdy nie został zdobyty w walce. Gdy na zamek spogląda się z dołu, widać umieszczony na wzgórzu napis Rasnov, który stylizowany jest na ten z Hollywood.

Miejscem, które wyróżnia Rumunię, jest tzw. Wesoły Cmentarz. Znajduje się w miejscowości Sapân?a w okręgu Marmarosz na północy kraju. Cmentarz pełen jest kolorowych nagrobków, na których przedstawione zostały sceny z życia pochowanych tam osób. Często widnieją przy nich zabawne komentarze, które dotyczą zmarłych lub przyczyn ich śmierci. Pierwsze wesołe epitafium zostało wykonane przez lokalnego artystę Stana Ioasa Patrasa. Obecnie Wesoły Cmentarz jest jedną z największych atrakcji w Rumunii.

fot. shutterstock

Gruzja

Gruzja pewien czas temu stała się podróżniczym hitem. Wiele osób chwali sobie walory przyrodnicze i kulinarne kraju, turyści zachwyceni są też otwartością i gościnnością Gruzinów.

Jeśli lubisz górskie wycieczki lub po prostu potrzebujesz napawać się widokiem malowniczych szczytów, wybierz się do Swanetii. Region Górnej Swanetii został nawet wpisany na listę UNESCO, a to ze względu na znajdujące się tam cerkwie i charakterystyczne baszty obronne.

Stolicą Swanetii jest miasteczko Mestia. Wiele osób twierdzi, że nie jest łatwo tam dotrzeć, ale czy to właśnie nie jest jeden z uroków podróżowania z plecakiem? Na miejscu zobaczysz liczne zabytki architektury sakralnej, wspomniane wcześniej wieże obronne i zachwycisz się kaukaskimi szczytami.

Jeśli chcesz odwiedzić jedno z najstarszych miast w Gruzji, wybierz się do Mcchety. Niedaleko tego miasta znajduje się monastyr Dżwari z VI wieku. Źródła podają, że Święta Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo, zatrzymała się na najwyższym wzniesieniu Mcchety, aby się pomodlić i postawiła tam krzyż. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama okolicy.

Gruzja słynie też ze skalnych miast, jak chociażby Wardzia czy Uplisciche (Pańska Twierdza). Drugie z nich jest największym miastem skalnym w kraju. Składa się na nie system licznych pomieszczeń i korytarzy, a także schodów. Wszystko ulokowane jest na kilku poziomach.

To oczywiście zaledwie kilka propozycji, bo Gruzja, choć jest mniejsza od Polski pod względem powierzchni, kryje w sobie jeszcze wiele skarbów i perełek.

Norwegia

Norwegia, która uchodzi za bardzo drogi kraj, na wyprawę z plecakiem? Tak, jak najbardziej. Loty na miejsce są bardzo tanie, zwykle można kupić bilety za kilkadziesiąt złotych w jedną stronę, a na miejscu też wcale nie trzeba sypiać w drogich miejscach. Wszystko z powodu tzw. prawa Allemannsretten, które obowiązują nie tylko w Norwegii, ale też na przykład w Szwecji czy Finlandii.

Nazwa oznacza „prawa wszystkich ludzi”. Według niego każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą, ponieważ jest jej integralną częścią. Zalicza się do tego także możliwość biwakowania niemal w dowolnym miejscu, o ile obecność namiotu nikomu nie przeszkadza. Można rozbić go na jedną noc pod warunkiem, że znajduje się w odległości co najmniej 150 metrów od najbliższych zabudowań. Trzeba też zachowywać się odpowiednio, szanować przyrodę i nie śmiecić.

W Norwegii na własne oczy przekonacie się, co potrafi stworzyć natura. Wspaniałe fiordy, górskie szczyty, liczne wyspy (w tym zachwycający archipelag Lofotów na północy kraju) – to wszystko czeka na was właśnie tam. Koniecznie trzeba wybrać się na Preikestolen, czyli słynny klif, który charakteryzuje się płaskim wierzchołkiem. To jedna z największych atrakcji Norwegii, rozciąga się stamtąd naprawdę wspaniały widok. Nie możecie też pominąć króla fiordów, czyli Geirangerfjord, a także malowniczej, krętej Trollstigen, czyli Drogi Trolli.

fot. shutterstock

Laos

Azja Południowo-Wschodnia świetnie nadaje się na samodzielną podróż z plecakiem. Decyduje się na nią wiele osób, a to dlatego, że jest tanio i bezpiecznie. A Laos, choć znajduje się w sąsiedztwie popularnej Tajlandii, wciąż jest mniej chętnie wybierany przez turystów, dzięki czemu nie jest tam aż tak tłoczno. Może to być spowodowane brakiem plaż, jako że kraj nie ma dostępu do morza, ale jeśli nie to jest dla ciebie najważniejsze, wyjazdu do Laosu nie pożałujesz.

Co można tam zobaczyć? Koniecznie trzeba wybrać się do Luang Prabang, które kiedyś było stolicą Laosu. W odległości około 40-45 km od tego miasta znajdują się wodospady Kuang Si. Kaskady prezentują się fenomenalnie, wiele osób, które miały okazję je zobaczyć, nie boi się określać je mianem „magicznych” czy „oszałamiających”.

Prawdziwym cudem natury jest też jaskinia Kong Lor w środkowej części kraju w Górach Annamskich. Jej wnętrze wprawia w zachwyt – znajdują się tam malownicze formacje skalne – stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, przez jaskinię przepływa także rzeka. Grotę zwiedza się na łódce.

Polecamy też wizytę na wyspie Don Det, która znajduje się na Mekongu. Jeszcze do niedawna jej mieszkańcy żyli bez elektryczności. Wielu podróżników, którzy tam dotarli, podkreśla, że to miejsce wręcz stworzone dla backpackersów. Oaza spokoju, zachwycające zachody słońca, błogie lenistwo. Trzeba jednak dodać, że wyspę z roku na rok odwiedza coraz więcej osób. Ale o jej uroku mimo to warto się przekonać.

fot. shutterstock

Hiszpania

Cała Hiszpania jest piękna i każdy jej zakątek oferuje co innego. My wybraliśmy dla was Andaluzję w południowej części kraju. To ojczyzna słynnego tańca flamenco, przyciąga też wspaniałą pogodą i pysznym jedzeniem. Jako że jest w niej wiele miejsc do odwiedzenia, na backpackerską wycieczkę nadaje się idealnie – to wygodna opcja, gdy w grę wchodzi przemieszczanie się z miejsca na miejsce.

Skoro jesteśmy już w temacie flamenco, to zajrzyj do Sewilli. W mieście znajduje się muzeum poświęcone temu tańcowi. Można zobaczyć tam nie tylko stroje, w które ubierają się tancerze czy poznać historię flamenco, ale też wybrać się na (robiący ogromne wrażenie) pokaz.

Prawdziwą wizytówką miasta jest plac Hiszpański. Otoczony jest galeriami w kształcie półokręgu skierowanymi w stronę Ameryki, mającymi symbolizować otwartość w stosunku do Nowego Świata. Kompleks na placu Hiszpańskim zbudowano z cegieł i ceramiki, czyli typowych dla Sewilli materiałów (mówi się, że plac jest największą otwartą wystawą ceramiki w mieście). W oczy rzucają się cztery piękne mosty symbolizujące Aragonię, Kastylię, Leon i Navarrę. Z kolei na fasadzie budynku umieszczone zostały wizerunki 54 ważnych postaci - od Seneki po hiszpańskiego malarza Sorollę.

Ważnym miastem Andaluzji jest także Kordoba. Tam zajrzyj koniecznie do Mezquity. To przebudowany na katedrę meczet. Jego wnętrze na długo zapada w pamięć. Znajduje się tam ponad 850 kolumn, które połączone są łukami. Nie bez powodu więc salę nazywa się „lasem kolumn”. Zabytek uważany jest za najpiękniejszy w mieście.

Andaluzja to jednak nie tylko wspaniałe miasta, lecz także góry Sierra Nevada. Dlatego miłośnicy trekkingu z wizyty w tym regionie Hiszpanii też będą zadowoleni. Na wycieczkę w góry Sierra Nevada lepiej wybrać się późną jesienią, kiedy temperatura nie jest tak dokuczliwa jak latem. Trzeba na pewno pamiętać o zapasie wody oraz nakryciu głowy.

Przytoczone przez nas przykłady pokazują, że znalezienie miejsca na backpackerską wycieczkę wcale nie musi być trudne. Jeśli chcesz zostać w Europie, nie ma problemu. Jeśli wolisz pojechać dalej, również jest to możliwe. Każdy kraj ma do zaoferowania co innego, dzięki czemu możesz swoją wyprawę z plecakiem dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań i wybrać to, co najbardziej cię interesuje.

Pamiętaj, że nasze propozycje to zaledwie kropla w morzu. Mogą być dla ciebie inspiracją, zachęcić do poszukiwania własnych kierunków i pomóc w znalezieniu podobnych miejsc. Ty najlepiej wiesz, czego oczekujesz od takiej wyprawy, co chcesz zobaczyć, czego chcesz doświadczyć. A świat stoi przed tobą otworem.